مهم ترین کاربرد برق خودرو چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

برق خودرو زیر مجموعه ای از کابین خودرو است و یکی از سیستم های نسبتاً پیچیده اتومبیل می باشد. این سیستم هر روز در حال پیشرفت است و به طبع پیچیده تر میشود. باتری هر خودرویی قلب تپنده آن به شمار می رود و با استفاده از این امکان خودرو شما روشن می شود.

مهم ترین کاربرد برق خودرو

 • روشن کردن چراغ های خودرو
 • بالا و پایین کردن شیشه ها
 • استارت زدن
 • چراغ های راهنما
 • دزدگیر خودرو
 • عملکرد سوییچ خودرو
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی

سیستم برق خودرو از چه قسمت هایی تشکیل شده و وظیفه هر کدام چیست؟

این سیستم شامل مجموعه ای از سیستم های الکتریکی و الکترونیکی است. در این سیستم انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود، به بیانی دیگر می توان گفت انرژی الکتریکی را به صورت انرژی شیمیایی در خود ذخیره کرده سپس به صورت انرژی الکتریکی پس می دهد. به طور کلی سیستم برق خودرو دارای پنج قسمت مختلف است که شامل تولید کننده برق، ذخیره کننده برق، توزیع کننده برق، کنترل کننده برق و مصرف کننده برق می شود.

وظیفه تولید کننده برق در خودرو چیست؟

وظیفه تولید برق در خودروهای قدیمی بر عهده دینام و در خودرو های جدید بر عهده آلترناتور است. این قطعه همانند ژنراتور عمل نموده و نیروی مکانیکی را به وسیله تسمه ای از موتور گرفته و به برق ۱۲ ولت با آمپر بالا را تولید می کند. در مرحله بعد این برق در ذخیره کننده یا باتری خودرو ذخیره می شود. در واقع این قطعه وظیفه شارژ کردن باتری در زمان روشن بودن خودرو را بر عهده دارد.

وظیفه ذخیره کننده نیرو یا همان باتری در خودرو چیست؟

این قطعه وظیفه تامین برق خودرو در زمان خاموش بودن آن را بر عهده دارد. این ذخیره کننده انرژی وظیفه تامین انرژی برای شیشه های بالابر برقی ، قفل برقی درب ها ، چراغ های کوچک ، فلاشر خودرو ، استارت خودرو و …را بر عهده دارد. باتری در زمان روشن بودن خودرو انرژی مورد نیاز خود را ذخیره می کند تا در زمان خاموش بودن خودرو از آن استفاده نماید.

باتری مانند هر سیستم برقی دیگری دارای دو قطب مثبت و منفی است. در تمامی خودرو ها قطب منفی به بدنه موتور و بدنه خودرو متصل می شود،تا تمامی مصرف کننده های برق ، پتانسیل منفی را از بدنه و پتانسیل مثبت را از سیم کشی دریافت کنند.

توزیع کننده برق خودرو یا همان دسته سیم چه وظیفه ای دارد؟

وظیفه توزیع انرژی بر عهده سیم های بکار رفته در خودرو است. از آنجایی که تعداد مصرف کننده ها در خودرو زیاد است، به کار بردن سیم های مختلف موجب بی نظمی می شود. در نتیجه سیم های هم مسیر توسط لوله های پلاستیکی پوشانده می شوند تا از این طریق نظمی یکسان به سیم ها داده شود. این دسته های سیم برق را به نقاط مختلف خودرو ارسال می کنند و برق خودرو را در همه نقاط آن تامین می کنند.

کنترل کننده برق خودرو یا همان دکمه ها و کلیدها چه وظیفه ای بر عهده دارند؟

کنترل کننده های برق وظیفه کنترل توزیع برق را بر عهده دارد، زیرا شاید لازم نباشد همیشه این مصرف کننده ها عمل نمایند، در این حالت راننده میتواند روشن و خاموش بودن یا شدت و سرعت مصرف کننده های برق را تعیین کند. به طور مثال چراغ خودرو باید زمانی روشن باشد که راننده صلاح می داند. همچنین لازم نیست این قطعات با تمام ظرفیت خود عمل کنند. برای همین منظور از مصرف کننده و کلید ها در اتاق خودرو برای کنترل جریان ورودی استفاده می شود.

مصرف کننده های برق یا همان لوازم برقی خودرو به چه اجزایی گفته می شود ؟

مصرف کننده های برق شامل قطعاتی مثل چراغ ها، فن بخاری و کولر، چراغ های راهنما، استارت و …می شود. این قطعات برق را به نوعی دیگر از انرژی مانند انرژی نورانی، سرمایی، گرمایی و …تبدیل می کند.

نحوه عملکرد فیوز

فیوز قطعه ای کاربرد و بسیار مفیدی است که از خطرات احتمالی و ذوب شدن سیم ها، آسیب به سیستم الکتریکی و … جلوگیری می کند. فیوز در واقع سیم نازکی است که در صورت افزایش یافتن جریان ورودی به سیم ها، اتصالی و .. خود آسیب دیده و جریان ورودی را قطع می کند تا از آسیب به سیم ها و قطعات الکتریکی سیستم الکتریکی پیشگیری شود. از قطع شدن فیوز می توان نتیجه گرفت در آن قسمت از سیستم اختلالی ایجاد شده است. به طور مثال اگر فیوز چراغ های جلو بسوزد ، به این معنی است که در سیم کشی، کانکتورها، کلیدهای کنترل کننده چراغ های جلو و یا مصرف کننده یعنی لامپ جلو، اختلال ایجاد شده و نیاز به بررسی های بیشتری دارد. برای نظم بیشتر در سیستم سیم کشی تمام فیوز ها در مسیر سیم کشی قرار می گیرند، تا مکان همه آنها یک جا باشد. همه فیوزها در جعبه ای قرار می گیرند که جعبه فیوز نام دارد. فیوز ها رنگ ها و ظرفیت های مختلفی را دارا می باشند. که بر روی آنها ذکر شده است و در تعویض این فیوز ها باید دقت نمود تا متناسب با ظرفیت آن فیوز جدید جایگذاری شود.

منبع منبع

اتوبار شریعتی| باربری شریعتی | اتوبار در شریعتی | باربری در شریعتی |

اتوبار ارزان شریعتی | باربری ارزان شریعتی | اتوبار مجوز دار شریعتی | باربری مجوز دار شریعتی

تهران ، خیابان شریعتی ، اتوبار  شریعتی با مدیریت آقای بهشتی ، با مجوز رسمی اتحادیه شماره تماس 45 45 45 88 - 021

باربری شریعتی تهران

اتوبار شریعتی دارای مجوز رسمی با کد 314 به عنوان معتبرترین باربری در تهران با 50 سال سابقه درخشان در امور حمل اثاثیه منزل و اثاث کشی ، حمل جهیزیه و لوازم اداری - تجاری و حمل و نقل کالا می باشد .
با توسعه فضاهای شهری اثاث کشی به یکی از دغدغه های اصلی شهروندان تبدیل گردیده است.

بارری تهراناتوبار تهران

خدمات ما

 • حمل و نقل کالا و بار و اثاثیه منزل و اداری 
 • خدمات وانت بار و نیسان بار
 • بسته بندی لوازم منزل و اداری
 • خدمات آنلاین باربری
 • کارگر خالی و با اخلاق
تماس با ما